Skip to main content

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

سلام خدمت همراهان گرامی.

مقدمه

گاهی افراد شاغل مجبور به ترک کار خود می‌شوند و باید به دنبال شغل جدید باشند. اما ممکن است پیدا کردن شغل جدید زمان‌ زیادی ببرد. برای همین در چنین مواقعی افراد به یک کمک هزینه برای گذران زندگی نیاز دارند. بیمه بیکاری یکی از مزیت‌های عضویت در تأمین اجتماعی است که می‌تواند در وقفه بین از دست دادن شغل تا پیدا کردن کار بعدی بسیار کمک‌کننده باشد.

بیمه بیکاری

 برای حمایت از اقشاری که به‌صورت موقت و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند، به‌وجود آمده‌است.  با توجه به نوسانات بالای اقتصادی، امکان از دست دادن اجباری شغل بیشتر  شده‌است. در چنین شرایطی، تامین نیازهای زندگی دشوار می‌شود. 

مقاله پیشنهادی ما به شما همراهان گرامی: مطالعه مقاله اشتغال در حین سربازی

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

تمامی کارمندان و کارگرانی که نام آن‌ها در سازمان تأمین اجتماعی ثبت شده است، از مزیت دریافت بیمه بیکاری برخوردار هستند. در واقع اگر افراد شاغل بر اساس مشکلات اقتصادی یا تغییرات سازمانی با تعدیل نیرو روبه‌رو شوند یا به دلیل حوادث غیرقابل پیش‌بینی مثل بلایای طبیعی یا جنگ و…راه کسب درآمد خود را از دست بدهند، طبق قانون کار، مشمول بیمه کاری می‌شوند. این افراد حتماً باید عضو بیمه تأمین اجتماعی باشند. اما اگر بازنشسته یا به هر دلیل مستمری‌بگیر این سازمان هستند، نمی‌توانند از مزیت حقوق بیکاری استفاده کنند.

تا چه مدت زمانی برای ثبت درخواست بیمه بیکاری فرصت وجود دارد؟

اگر بدون اختیار خودتان شغل خود را از دست داده‌اید و به دنبال دریافت حق بیمه بیکاری هستید، به مدت یک ماه تا بعد از آخرین روز قرارداد برای ثبت درخواست‌تان فرصت دارید. در صورت گذشت بازه یک ماهه، تنها با نامه کارفرما که در آن دلایل قانونی و منطقی مطرح شده باشد، می‌توانید اقدام کنید. این نامه باید به همان شعبه بیمه‌ای که کد کارگاه کارفرما در آن ثبت شده است، ارجاع داده شود.

چه کسانی بدون سابقه بیمه می‌توانند حق بیکاری دریافت کنند؟

همان‌طور که گفتیم، پیش‌نیاز دریافت بیمه بیکاری، داشتن حداقل یک‌سال سابقه بیمه است. اما اگر نیروی کار در اثر بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله، آتش‌سوزی و… یا به دلیل رخدادهای غیرمنتظره مثل جنگ و… بیکار شوند، برای دریافت بیمه بیکاری، الزام داشتن سابقه پرداخت بیمه برای این گروه وجود ندارد. البته لازم است، خاطرنشان کنیم که این افراد باید در زمان وقوع حادثه حتماً بیمه باشند تا بتوانند برای مستمری دوران بیکاری اقدام کنند.

شرایط اولیه دریافت بیمه بیکاری چیست؟

برای دریافت حق بیمه دوران بیکاری یک سری شرایط وجود دارد که بدون داشتن این شرایط معمولاً واریز حق بیمه امکان‌پذیر نیست. البته در یک سری موارد استثنایی امکان دریافت حقوق با وجود عدم داشتن شرایط زیر وجود دارد که در ادامه مطلب به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 • داشتن قرارداد کاری به مدت حداقل یک سال
 • حداقل سابقه یک سال در پرداخت حق بیمه
 • ترک کار به دلایل ناخواسته و تحمیل‌شده
 • داشتن نامه عدم نیاز از طرف کارفرما برای نیروهای تعدیل‌شده
 • اعلام بیکاری حداکثر در در بازه ۳۰ روزه بعد از آخرین روز کاری ثبت‌شده در قرارداد
مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری

اگر قصد دارید که برای دریافت مستمری دوران بیکاری از سازمان تأمین اجتماعی اقدام کنید، به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اصل و کپی مدارک آموزشی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت
 • اصل و کپی کارت ملی
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه تأمین اجتماعی
 • اصل و کپی قرارداد کاری به مدت حداقل یک‌سال
 • نامه عدم نیاز از طرف کارفرما برای نیروهای تعدیل‌شده
 • ۴ قطعه عکس ۳×۴ جدید
افراد تا چه زمانی می‌توانند حق بیکاری از بیمه دریافت کنند؟

مدت زمان پرداخت حق بیمه در دوران بیکاری برای هرکس متفاوت است و میزان سابقه بیمه و شرایط تأهل در تعیین بازه پرداخت تأثیر دارد. در واقع حداکثر مدت زمان پرداخت برای افراد مجرد ۳۶ ماه و برای متأهل‌ها ۵۰ ماه محاسبه می‌شود. متأهل‌ها به ازای سابقه بیمه یکسان، مدت زمان بیشتری حق بیمه دریافت خواهند کرد.

در چه صورتی ممکن است بیمه بیکاری قطع شود؟

درخواست بیمه بیکاری به معنی نداشتن شغل و جویای کار بودن است و اداره کاریابی باید برای این افراد کار پیدا کند. حق بیمه بیکاری تا زمان پیدا شدن شغل مرتبط برای فرد واریز خواهد شد. بنابراین اگر کارجو در جایی مشغول و توسط کارفرما بیمه شود، حق بیمه برای او قطع خواهد شد. این شغل جدید را اداره کاریابی می‌تواند معرفی کند یا خود فرد به صورت مستقیم برای استخدام اقدام کرده باشد. در هر دو صورت دیگر فرد مشمول حق بیمه دوران بیکاری نخواهد شد.

همچنین اگر کارجو، شغل‌های پیشنهادی مجموعه‌های کاریابی را قبول نکند یا به شرکت در بعضی از دوره‌های کارآموزی و آموزشی معرفی‌شده از طرف این مجموعه‌ها تمایلی نداشته باشد، حق بیمه او قطع خواهد شد. افرادی که مشمول مستمری بازنشستگی یا از کار افتادگی هستند هم دیگر نمی‌توانند واریزی بیکاری خود را دریافت کنند. به‌طور کلی حق بیمه دوران بیکاری تا پایان موعد مقرر محاسبه‌شده براساس سابقه و وضعیت تأهل واریز خواهد شد، مگر این‌که شرایط فرد با یکی از دلایل عدم‌ پرداخت یکسان شود. ناگفته نماند که در اثر فوت هم این واریزی به خانواده کارجو تعلق نخواهد گرفت.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

برای دریافت بیمه بیکاری باید یک حساب بانک رفاه داشته باشید. زمان واریز هم بین بازه دهم تا پانزدهم هر ماه است. میزان مقرری بیکاری برای هر روز برابر با ۵۵ درصد حقوق متوسط یک نیروی کار بیمه‌شده است. در ضمن افراد متأهل به ازای هر فرد مشمول تکفل حداقل ۱۰ درصد بیشتر دریافت می‌کنند. بنابراین اگر متأهل و صاحب فرزند باشید، حقوق بیشتری دریافت خواهید کرد. پس اگر متأهل باشید، حداقل می‌توانید برای پرداخت اقساط با مبالغ کم مثل قسط وام ازداج از این کمک هزینه استفاده کنید. اما بدون شک اگر قسط داشته باشید، مبلغ باقی مانده نمی‌تواند هزینه یک زندگی حداقل سه نفره را به‌طور کامل تأمین کند.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

 این بیمه یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی محسوب می‌شود و صندوق تامين اجتماعی مکلف است با دريافت حق بيمه مقرر، به بيمه‌شدگانی که طبق مقررات اين قانون به‌طور موقت بيکار می‌شوند، مقرری بيمه بيکاری پرداخت كند.

درصورتی‌که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین طی دوران دریافت بیمه، به شخص واجد شرایط عیدی تعلق نمی‌گیرد.

چند نکته مهم درباره شرایط دریافت بیمه بیکاری
 • چنان‌چه بیمه‌شده‌ای بر اساس مقررات قانون کار و رای صادره از مراجع حل اختلاف به‌دلیل کوتاهی در انجام وظایف محوله‌ یا نقض آیین‌نامه‌های انضباطی محل کار توسط کارفرما اخراج شده‌ باشد،  این بیمه به او تعلق نخواهد گرفت.
 • وقتی یک فرد بیمه‌شده با دریافت حقوق روزهای بلاتکلیفی خود به کار قبلی بازگردد، باید تمامی مبالغ دریافت‌شده تحت ‌عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی برگرداند.
 • اگر پس از پرداخت بیمه به بیمه‌شده‌، مشخص شود آن شخص به‌صورت ارادی از کار ترخیص شده، فرد مذکور موظف است کلیه حقوق دریافت‌شده تحت عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.
 • چنان‌چه بیمه‌شده بیکار، باردیگر مشغول به کار شود و به هر علتی اشتغال مجددش را به سازمان تامین اجتماعی اطلاع ندهد و مبلغ ماهیانه بیمه را دریافت کند، باید دستمزدی که بابت بیمه از زمان بازگشت به کار دریافت کرده را به این سازمان بپردازد.
 • مقرری دریافت‌شده تحت عنوان بیمه بیکاری مانند سایر مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی از مالیات معاف است.
 • وابستگان تحت پوشش بیمه بیکاری درمانی عبارتند از: همسر، فرزندان اوناث به شرط عدم ازدواج و نداشتن شغل، فرزندان ذکور زیر ۱۸ سال، پسران بالای ۱۸ سالی که مشغول تحصیل هستند یا بنا بر تشخیص پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی از کارافتاده کلی محسوب می‌شود، پدر و مادر در شرایطی که سن پدر بالای ۶۰ سال بوده، از کار افتاده کلی باشد و خرج زندگی او از طریق بیمه‌شده تامین شود به‌علاوه خواهر و برادر تحت تکفل با شرایط فرزندان مونث و مذکر.
 • کارگران فعال در پروژه‌هایی مانند فعالیت‌های عمرانی که ماهیت غیردائمی دارند و پس از پایان موضوع قرارداد یا اتمام قسمتی از کار بخشی از کارگران در آنها مازاد اعلام می‌شوند، مشمول این بیمه خواهند بود.
 • همسر شخصی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کند، می‌تواند مهریه خود را از محل این مستمری طلب کند.
 جمع‌بندی

قانون این بیمه امکان مناسبی است که طی دوران بیکاری هر فرد می‌تواند دست‌کم گوشه‌ای از هزینه‌های زندگی او و خانواده‌اش را تامین کند.

از جمله مزایای بیمه بیکاری باید به این نکته اشاره کرد که تمام مدتی که مستمری مذکور به حساب یک فرد واریز می‌شود، برای او به‌‌عنوان سابقه خدمت منظور می‌شود؛ به این معنا که ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت به حساب می‌آید.

همچنین در صورت وجود نیاز به جذب نیرو، آن فرد در اولویت معرفی به واحدهای پذیرنده نیروی کار و اشتغال به کار جدید قرار می‌گیرد.

سخن آخر

امیدواریم که مطالب ارائه شده در این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد، همچنین همکاران ما به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.موفق باشید.

ارسال نظر