Skip to main content

محاسبه حقوق کارگران

با سلام خدمت همراهان گرامی

مقدمه

حقوق و دستمزد یکی از مهمترین عواملی است که افراد را به سمت کسب‌و‌کار سوق می‌دهد. به همین دلیل، مسئله محاسبه حقوق کارگری و آشنایی با فرمول‌های محاسبه آن برای کارگران امری مهم و جدی تلقی می‌شود. از همین رو، قصد داریم تا شما را با نحوه محاسبه حقوق کارگری و فرمول‌های محاسبه حداقل دستمزد آشنا کنیم. این آشنایی به شما کمک می‌کند تا از عادلانه بودن حقوق دریافتی‌تان مطمئن شوید و یا در صورت کار در یک مجموعه، میزان استاندارد حقوقی که استحقاقش را دارید، تخمین بزنید.

حقوق و دستمزد چیست

شاید نیاز باشد پیش از این که به سراغ فرمول‌های وعده داده شده در ابتدای متن برویم، برای شما بگوییم که دقیقا حقوق و دستمزد چیست؟در ابتدا باید بگوییم به حقوق و دستمزد به انگلیسی (Payroll) گفته می‌شود و منظور از آن، سهم نیروی کار در پروسه خدمات رسانی و یا تولید کالا بوده و به ازای آن، مبلغی به پرسنل انجام دهنده، تعلق می گیرد.

به بیانی دیگر حقوق و دستمزد همان هزینه ای است که جهت کار انجام گرفته در فرآیند تولید یا خدمات برای مدت زمانی مشخص، به فرد پرداخت می‌گردد.

مقاله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز: مطالعه مقاله حق اولاد چیست؟

تعریف حقوق کارگری

منظور از حقوق کارگری، سهم نیروی کار در فرآیند تولید کالا یا خدمت‌رسانی است که به‌ازای آن مبلغی به نیروی کار تعلق می‌گیرد. حقوق کارگران حقوق‌بگیر شامل سه مورد است:

 1. حقوق پایه پرسنل
 2. کسر کسورات (مالیات، بیمه، بازنشستگی و…)
 3. مزایا (عیدی، حق مسکن، حق اولاد، پاداش، حق ماموریت و…)
قوانین حقوق و دستمزد

اکنون که با تعریف حقوق و دستمزد آشنا شدید، بهتر است تا با قوانین حقوق کارگری در ایران نیز آشنا شوید:

حقوق کارگران بر اساس ماه سی‌روزه تعیین می‌شود.

در ماه‌های ۳۱روزه، حقوق بر عدد ۳۰ تقسیم و حاصل آن در  عدد ۳۱ ضرب می‌شود.

در ماه‌‌‌های ۲۹روزه، حقوق بر عدد ۳۰ تقسیم‌شده و پاسخ آن در ۲۹ ضرب می‌شود.

افراد شاغل باید در طول هفته به مدت ۴۴ ساعت کار کنند.

روز جمعه، روز تعطیل کارمندان و کارگران محسوب می‌شود اما محاسبه آن در حقوق ماهیانه الزامی است. به همین دلیل، حقوق‌ها ۳۰روزه تعیین می‌شود.

ساعت اضافه‌کاری در طول روز نباید از ۴ ساعت تجاوز کند.

مدت زمان ساعت‌کاری در ماه باید ۱۹۲ ساعت باشد تا حداقل حقوق وزارت کار به کارگر تعلق بگیرد.

دستمزد هر ساعت اضافه‌کاری، ۴۰‌درصد بیشتر از ساعات عادی کار محسوب می‌شود.

کارگرانی که سابقه فعالیت یک سال به بالا دارند، مطابق قانون کار باید حق سنوات آن‌ها از سوی کارفرما پرداخت شود.

نکات مهم در محاسبه حقوق کارگری
 • دستمزد در شیفت شب، ۳۵‌درصد بیشتر از دستمزد در ساعات عادی کار است.
 • شیفت کاری در سه نوبت زمانی محاسبه متفاوتی دارد که به شرح زیر است:
  ۱- شیفت کاری در بازه ۶ صبح تا ۲ بعد از ظهر: (ساعات کاری×۱۰٪ × ۱۹۲ ساعت) ‍÷ حقوق پایه
  ۲- شیفت کاری در بازه ۲ تا ۱۰ شب: (ساعت کاری × ۱۵٪ × ۱۹۲ ساعت) ÷ حقوق پایه
  ۳- شیفت کاری در بازه ۱۰ شب تا ۶ صبح: (ساعت کاری × ۵/۲۲٪ × ۱۹۲) ÷ حقوق پایه
 • در محاسبه حقوق و دستمزد باید کسورات را نیز در نظر گرفت تا بتوان خالص دریافتی را به دست آورد
چند نکته در مورد حقوق و دستمزد که نباید فراموش کنید

باید توجه کنید هرچه بیشتر از قانون بدانید، حق شما کمتر پایمال خواهد شد. معمولا دانش کم افراد دلیل اصلی برای سو استفاده دیگران است.

هر ساله در نزدیکی سال نو دولت حداقل حقوق و دستمزد سال آینده را مشخص می کند، این نکته را باید توجه کرد که عدد معین شده حداقل دستمزد یک کارگر است و همه افراد نباید عدد گفته شده را دریافت کنند.

حداقل دستمزد ماهانه یک کارگر در ایران «رقم پایه روزانه × ۳۰ روز ماه» نیست، بلکه با اضافاتی مثل حق مسکن، بن خرید و اولاد و امثال آن، حدود ۳۰ درصد از مبلغ پایه بیشتر است.

در مورد نوع کاری که انجام میدهید و قراردادتان کمی مطالعه کنید و بدانید که چه قراردادی را با محل کارتان بسته اید. در مورد ساعت کاری ، اضافه کاری ، مرخصی و … به خوبی آگاه باشید.  به تمامی کلمات درون قرارداد توجه کنید و هر قسمت را که نامفهوم به نظر می رسید سوال کنید. ممکن است نکته کوچکی در قرار داد ذکر شود که شما بدون اینکه بدانید و فکر  کنید اهمیت داشته باشد آن را امضا کنید.

بعضی کارفرمایان تمایل به پرداخت سنوات و عیدی کارگران خود به صورت ماهانه را همراه حقوق کارگر دارند. بنابراین مبالغ عیدی و سنوات به نسبت دوره پرداخت تقسیم می‌شوند.

معافیت های سازمان تامین اجتماعی

بهتر است که از انواع معافیت هایی که از طرف سازمان تامین اجتماعی و امور مالیاتی بر روی حقوق کارگران اعمال میشود آگاهی داشته باشید. با اعمال برخی از این معافیت ها بر روی حقوق و دستمزد از طرف کارفرمایان، کارگران حقوق بیشتری دریافت میکنند.

همیشه در قرارداد نوشتن اول خودتان را در نظر بگیرید. رفاه شما و خانواده شما مهمترین نکته است و همیشه حرفهای خود را قبل از نوشتن قرارداد حتما ذکر کنید.

اگر مدتی از بیمه بیکاری خود استفاده کنید هم گزینه خوبی است تا به دنبال یک کار مناسب بگردید.شما مدت کوتاهی نیروی کافی دارید و جوان هستید پس بهتر است دنبال شرکت و کاری بگردید که از همه لحاظ مناسب است.

ممکن است که شرکت های خصوصی به دلیل اینکه قدرت کمتری نسبت به ادارات دولتی دارند حقوق و مزایای پایین تری به کارمندان خود بدهند اما در میان شرکتهای خصوصی هم می توان یک جای مناسب را پیدا کرد.

جمع بندی:

بنابراین کلیه متولیان امور مالی و حسابداران شرکت ها و موسسات مختلف می بایست تمامی این فرمول ها را با رعایت انصاف و دقت عمل و ظرافت بسیار زیاد به صورت کامل دقیق بر اساس مفاد اعلام شده و بر طبق فرمول های داده شده و ثابت آن ها را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند تا با برآورد اعداد و ارقامی که به دست می آید، تمامی حقوق و دستمزدهای کارکنان شرکت را بدست آورده تا کارفرمای شرکت تمامی این مبالغ را به کلیه کارکنان شرکت خویش پرداخت نماید و هر کسی بنا بر فعالیت خود و بر حسب تمامی مزایا و کسوراتی که در طی بازه های زمانی مشخص در شرکت فعالیت نموده و یا غیبت نموده حق واقعی خود را بدست آورد.

تا تفاوتی میان کسانی که به طور دقیق  و منضبط بر سر کار می آیند و عمده فعالیت خویش را انجام می دهند و حتی در صورت لزوم به اضافه کاری و مزایای دیگر روی می آورند با کسانی که مشتمل بر کسورات و غیبت و تأخیر می گردند، به خوبی و منصفانه رعایت گردد و هر کسی حق خود را بازستاند.

امیدواریم که مطالب ارائه شده برای شما مفید بود باشد.همکاران ما به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. با تشکر.

ارسال نظر