Skip to main content

وب سایت ها چگونه به وجود آمدند؟

مقدمه

سلام خدمت همراهان گرامی

تفکر اولیه ایجاد صفحات وب در سال ۱۹۴۵ توسط وانرار بوش (Vannerar Bush) بصورت تئوری مطرح شد. پس از آن در سال ۱۹۹۱ تیم برنرزلی (Tim Berners-Lee)  و رابرت کالیا (Robert Cailliau) اولین صفحه وب را که شامل یک اتصال به ایمیل آنها بود منتشر کردند، به همین دلیل از آنان به عنوان مخترعین وب گستره جهانی و یا به اختصار (World Wide Web) و یا مخفف آن WWW یاد می شود.

نسل اول صفحات وب و وب سایت ها بسیار ساده طراحی می شدند. و فقط دارای اطلاعاتی به صورت متن بودند. اما امروزه پیشرفت های وسیعی در این زمینه صورت گرفته. و اطلاعات در قالب های متعدد صوت،تصویر، فیلم،بازی و سایر جلوه های دیداری و شنیداری بر روی وب قرار می گیرند.

مقاله پیشنهادی ما به شما دوستان عزیز: مطالعه مقاله چه نوع وب سایتی مناسب فعالیت من است؟

مفهوم وب سایت

سایت اصطلاحا به جایی. در اینترنت. گفته می‌شود. که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جاداده است. هریک از صفحات آن نیز دارای محتوا و اطلاعات مختلفی اعم از متن، تصویر، فیلم، فایل هایصوتی و… وجود دارد. هر سایتی در دنیای وب، دارای یک آدرس یا URL است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

نسل های وب سایت از ابتدا تا به حال

۱نسل اول:

نسل اول وب سایت ها زمانی بود که فقط کاربران می توانستند اطلاعات وب سایت ها را مشاهده کنند و امکان تغییرات و ایجاد محتوا در آنها را نداشتند، اطلاعات فقط توسط مدیران وب سایت بر روی آن قرار می گرفت. اصطلاحا این وب سایت ها یک طرفه بودند. امروزه هنوز این نسل از وب سایت ها با توجه به اینکه موج سوم و نسل هوشمند. وب سایت ها در جهان. عرضه شده اند، در بین شرکت هایی. با ساختار قدیمی رواج دارند.

۲نسل دوم:

نسل دوم وب سایت ها از زمانی ایجاد شد که نیاز به این موضوع که در محتوای سایت باید کاربران نقش داشته باشند، و تغییراتی ایجاد و مطالبی را به ثبت برسانند؛ این نسل از وب سایت ها را وب سایت های مشارکتی نیز می گویند. زیرا در ویرایش و نگارش محتوا هم مدیران و هم کاربران دخالت دارند. در این نسل فناوری های خوبی برای صفحات وب سایتطراحی شد. از این نمونه فناوری. آجاکس ( Ajax) که فناوری برای. بهبود در بالا آمدن. صفحه و آپلود آن بدون بارگذاری کل صفحه بود؛ این نسل نسل رایج اکثرا سایت هایی که ما با آنها سرکار داریم و از آنها استفاده کرده ایم می باشند.

۳نسل سوم:

نسل سوم که در سالهای اخیر مهندسین فناوری اطلاعات برای طراحی سایت. خود به سمت آن رفته اند تولید وب سایت های هوشمند است که بتوانند مخاطب خود را بشناسند و با آنها ارتباط برقرار کند.وب سایت های تعریف شده در این نسل باید بتواند با توجه به صلیقه و علایق کاربر مطالب و محتوا را در اختیار آنها قرار بدهد و مطابق صلیقه کابر تغییر کند.

ولی استفاده از این وب سایت ها هنوز همه گیر نشده و تعدادی کمی از این وب سایت ها در جهان می توانیم مشاهده کنیم. در برنامه نویسی این وب سایت ها. از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده شده است و می توان گفت اختراع این تکنولوژی باعث به وجود آمدن این ایده در طراحی سایت شده است.

انواع وب سایت ها

به طور کلی وب سایت ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  • استاتیک
  • داینامیک

هرکدام از دسته های گفته شده. معایب و مزایایی دارد، که در ادامه باهم بررسی می کنیم.

وب سایت های استاتیک

به وب سایت هایی ایستا یا استاتیک گفته. می شود، که بعد از طراحی قابلیت تغییر مجدد و آپدیت شدن. ندارند، و در صورت امکان کاری بسیار سخت و زمان بر است.

مزایای آن: اگر در حد مورد قبولی زبان علامت گذاری html  را یاد بگیرید، می توانید سایت های استاتیک طراحی کنید.

معایب آن: کارفرما اگر دانش کد نویسی بلد نباشد، نمی تواند مطلبی قرار دهد و برای هر تغییر جزئی نیاز به پرداخت هزینه به طراح سایت هست.

وب سایت های داینامیک

به وب سایت هایی داینامیک. گفته می شود، که انعطاف پذیر باشند و امکان تغییر و قرار دادن. نوشته توسط کسانی که دانش کدنویسی ندارند. در آن وجود داشته باشد. سایت های داینامیک توسط. سیستم های مدیریت محتوا(cms) ساخته می شود.

مزایای آن: کسانی که دانش برنامه نویسی ندارند، هم می توانند به راحتی آن را شخصی سازی کنند

معایب آن: با توجه به راحت بودن استفاده از آن هرکسی خود را طراح سایت می داند، و در اغلب موارد با ارائه خدمات ضعیف جامعه طراحان سایتی که با سیستم مدیریت محتوا کار می کنند، در نگاه مردم بد می کند.

مرورگر وب (Web Browser)

همانطور که می دانید، برای مشاده هر نوع قالب فایل باید از نرم افزارهای ویژه ای استفاده شود، صفحات وب نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای مشاهده آنها از گروهی نرم افزارها به عنوان مرورگر وب یا (Web Browser) استفاده می شود.

مرورگرها به عنوان واسط، درخواست های کاربران را به سرویس دهندگان اینترنت اعلام می کنند. و سپس اطلاعات. درخواست شده. را از آنان دریافت، و روی کامپیوتر. سرویس گیرنده به نمایش در می آورند.

مرورگر کروم (Chrome)

مرورگری که توسط شرکت گوگل طراحی و پیاده سازی گردید و واسط کاربری ساده و سبک آن به همراه افزونه ها (Extension) توانست خیلی زود در میان کاربران جای خود را پیدا کند و به علت پشتیبانی و سازگاری کامل با خدمات و سرویس های شرکت گوگل سهم خوبی در بازار مرورگر ها برای خود جمع کند

مرورگر موزیلا فایرفاکس (Mozilla Firefox)

این مرورگر در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت Netscape ارائه شد. نسخه های جدید این مرورگر با عنوان Mozilla Firefox از شرکت Mozilla به بازار عرضه می شود. مرورگری که با استفاده از طراحی و ایجاد تب (Tab) و نصب افزونه ها (AddOn) توانست به محبوبیت خود افزوده و کاربرانی زیادی را به سوی بکشاند.

مزیت وب سایت ها
۱اطلاع رسانی:

با به وجود. آمدن وب سایت ها، ابزار مفیدی برای اطلاع رسانی در سطح جهانی به وجود آمده است. به طوری که خبگزاری های معروف جهان بعد از انتشار خبر خود در سایت های معروف خبری می تواند از انتشار آن در تمام جهان، البته به جز کشور کره شمالی که ارتباط اینترنتی مردم آن با جهان به علت سیاست های حکومتی قطع می باشد، اطمینان داشته باشند؛ آن هم در کسری از زمان که حتی فکر کردن به این موضوع در گذشته محال بود.

۲بازاریابی:

در این امر فقط کافی ست ما وب سایت خود را به موتور های جست و جو از قبیل google.com معرفی کنیم. همین امر باعث می شود که با کاربران با جست و جو در مورد زمینه کاری ما که سایت ما به آن اشاره دارد، سایت ما را پیدا کنند و با تجارت ما و محصولات ما آشنا شوند. فقط باید در طراحی سایت به نکات css و سئو ی سایت مان توجه نماییم. زیرا اینکار باعث می شود که موتور های جست و جو سایت ما را در مرتبه بالاتری در لیست جست و جوی خود قرار دهند.

۳در دسترس بودن:

در دسترس بودن. باعث شده است. که ما در هر زمان از شبانه روز و هر جایی که به اینترنت دسترسی داریم، اطلاعات خود را بتوانیم در اختیار کاربران قرار دهیم. اصطلاحا به این مزیت ۷ *۲۴ می گویند.

۴تبلیغات:

با وجود تعداد زیاد کاربران سایت ها بهترین مکان برای انجام تبلیغات می باشند. در صورتی که سایت ما دارای بازدید کننده زیادی باشد، مسلما به خاطر این مسئله شرکت های مختلف در این زمینه به شما برای تبلیغات نیز مراجعه خواهند کرد. خود شما هم می توانید به این روش خود را در جهان گسترده ی اینترنت معرفی و تبلیغ نمایید.

۵درآمد زایی:

مهمترین مزیت وب سایت ها ایجاد درآمد می باشد. که به انگیزه مهم امروز در جامعه جهانی که اشتغال. و درآمد برای گذران. امور زندگی ست، جان تازه ایی. داده است.بسیاری از شرکت های در حال ورشکستگی حتی با راه اندازه سایت توانسته اند بقای خود را تضمین نمایند.زیرا تعدد فروش آنها به این طریق چندین برابر شده است.همچنین این تعداد مشتری. در صورت رضایت از کیفیت محصولات. برای شما ابزار تبلیغاتی خواهند شد و در طول زمان. اندکی محصولات شما در کل یک شهر یا حتی کشور. و یا حتی جهان معرفی خواهد شد.

۶عدم محدودیت های زمانی و مکانی:

یک مزیت مهم دیگر وب سایت ها این می باشد که دیگر ارتباط ما با مشتریان و کاربران محدود به خیابان و محله اطراف شرکت ما نمی باشد. بعد جغرفیا و جبر جغرافیایی محدود است. ارتباط با مشتری از بین. رفته است، و مشتری. با ارتباط با سایت ما، به طور مجازی سفری به شرکت ما خواهد داشت، سفری که اما مجازی خواهد بود. همچنین مشتریان می تواند در هر زمان از شبانه روز که حتی جز ساعت کاری شرکت ما نیست، فعالیت و درخواست خود را انجام دهند.

مراحل ساخت وب سایت

۱- ابتدا انتخاب یک نام مناسب برای وب سایت.

۲- ثبت نام سایت یا ثبت دامنه برای اینکه نام سایتمان منحصر به فرد باشد.

۳- طراحی صفحات وب توسط شرکت های طراحی سایت مثل شرکت طرح و پردازش مبنا.

۴- خرید فضایی. بر بستر اینترنت، که در بحث میزبان وب یا host می توانید با آن آشنا شوید.

جمع بندی

وب سایت ها شامل انواع فایل ها بر روی شبکه جهانی اینترنت می باشند، که ابزار مناسبی برای ارتباط با سایر کاربران به روشی سریع و لحظه ایی و همچنین اشتراک فایل ها و مطالب، با آنها می باشد.

.در دنیای امروز که عصر ارتباطات نامیده می شود، وب سایت ها مهمترین رسانه بعد از تلوزیون می باشند که با پیشرفت سریع کمپانی های طراحی سایت ، حتی سایت ها در سالهای اخیر برای بسیاری از مردم جهان تبدیل به رسانه اول شده اند

سخن اخر

از این که ما را تا پیان این مطلب همراهی نمودید بسیار سپاسگذاریم.منتظر نظرات و پیشنهاغدات شما عزیزان هستیم. موفق باشید.

ارسال نظر